AUTA DO POLSKI

Najczęściej zadawane pytania

SZUKAJ PACZKI

Wysyłka auta do Polski - częste pytania

Najlepiej skorzystać z usług firmy Polamer!

Najprostsza odpowiedź to: właściciel samochodu czyli osoba, na którą został wystawiony tytuł własności pojazdu – szczególnie, jeśli samochód wysyłany jest w ramach mienia przesiedleńczego.

Oprócz tytułu własności do wysyłki konieczne są też: dowód rejestracyjny samochodu (registration card), oraz dokument potwierdzający tożsamość właściciela – ID lub prawo jazdy.

Amerykański urząd celny może też wymagać aktu sprzedaży (lub potwierdzenia zapłaty za pojazd) szczególnie, jeśli auto jest stosunkowo nowe (roczne lub dwuletnie)

Najważniejszym dokumentem jest ORYGINAŁ dowodu własności oraz jego tłumacznie na język polski wykonane przez tłumacza przysięgłego w Polsce (tłumaczenie zrobione w USA nie ma mocy prawnej w Polsce). Reszta zależy od tego, czy samochód został wysłany jako mienie przesiedlenia, czy jako towar do oclenia.

Jeśli samochód został wysłany w ramach mienia przesiedlenia, przy odbiorze w Warszawie – w oparciu o obowiązujące przepisy prawne i celne – osoba, która się przesiedla musi przedstawić następujące dokumenty:

  • oryginalny dowód rejestracyjny samochodu z USA (tzw registration card)
  • dowód osobisty lub polski paszport
  • zaświadczenie o stałym zameldowaniu w Polsce (dokument wystawiany na czas określony przez właściwy urząd miasta lub gminy)
  • lista mienia przesiedlenia przygotowana przez osobę wysyłającą
  • 3 różnego rodzaju dokumenty potwierdzające fakt, że klient przebywał w USA stale PONAD rok
  • najlepiej rachunki (prąd, gaz, telefon, etc) lub comiesięczne wyciągi z konta (tzw. statements), które otrzymujemy z banku. Jednym z takich dowodów może też być rozliczenie podatkowe
  • złotówki na pokrycie kosztów odprawy celnej – koszt odprawy samochodu to 495 zł.

Jeśli zaś samochód został wysłany jako artykuł do oclenia – wszystko, czego potrzeba przy odbiorze to tytuł własności (oryginał i polskie tłumaczenie) oraz dowód tożsamości osoby, do której samochód był wysłany.

Jeśli auto jest wysyłane w ramach mienia przesiedlenia, można do niego zapakować przedmioty osobistego użytku, które również wjadą do Polski w ramach tego samego mienia. W takim przypadku należy sporządzić listę rzeczy, które znajdują się w samochodzie. Samochód powinien być zapakowany w taki sposób, żeby umożliwić pracownikowi firmy Polamer swobodne wjechanie nim do kontenera podczas załadunku i rozładunku (wymagana jest pełna widoczność w bocznych lusterkach).
Podobnie jak z paczką morską, należy liczyć, że zajmie to około 6 tygodni.
To zależy od miejsca zamieszkania klienta – jeśli osoba przesiedlająca się jest zameldowana w Warszawie to ma 3 dni na odbior. Jeśli jest zameldowana poza Warszawą to ma 5 – 7 dni na odbiór samochodu lub mienia. Jeśli istnieje potrzeba dłuższego magazynowania, wtedy proszę o kontakt z biurem Polamer Warszawa 22 643 04 44 w celu omówienia opcji przedłużenia tego okresu.

O tym, że w czasie transportu samochód MUSI mieć minimalną ilość paliwa w baku (musi się świecić lampka rezerwy paliwowej).

Ponadto w Polsce nie możemy wyjechać na ulice bez ubezpieczenia – na początek najlepsze jest tzw. ubezpieczenie graniczne (OC) ważne 30 dni. Więcej informacji na temat możliwości wykupienia tego ubezpieczenia można uzyskać w biurze Polamer w Warszawie. Mając już takie ubezpieczenie można wrócić swoim samochodem do domu po odprawie celnej mimo, że samochód ma nadal amerykańskie tablice rejestracyjne.

Oczywiscie, możemy również zaproponować usługę transportu samochodu pod dom klienta. Jest to jednak opcja dodatkowo płatna objęta oddzielną wyceną zależną od rodzaju pojazdu i odległości od Warszawy.
Nie, jesteśmy w stanie przeprowadzić odprawę na odległość i klient nie musi przyjeżdżać do Warszawy na odprawę celną. Jest to jednak procedura stosowana głównie przez klientów nie wysyłających samochodów lub motorów a jedynie nieduże mienia przesiedlenia. W tym celu proszę o kontakt z agencją celną w Warszawie tel 22 855 60 33 aby omówić taki konkretny przypadek z pracownikami agencji celnej w Warszawie.

Ważne telefony

Zakupy z Polski:
Tel.: 773.774.2784
E-mail: [email protected]
Web: www.taniestany.com

Wynajem kontenerów:
Tel.: 773.774.8855

Bilety Lotnicze:
Tel.: 773.685.8222

Masz pytania w sprawie mienia przesiedlenia do Polski?
Odpowiemy na wszystkie: [email protected]

Dołącz do nas!

Bądź pierwszy
Promocje, zniżki i nowinki

Wpisz Email by otrzymywac informacje z Polamer'u